Tenis
3.července 2018

Deset žen a jeden muž, to jsou čeští bojovníci ve Wimbledonu

Deset žen a jeden muž, to jsou čeští bojovníci ve Wimbledonu obrázek

Wimbledonu patří dvě nej. Je to nejstarší a také nejslavnější tenisový turnaj na světě. Jde o třetí ze čtyř tenisových událostí nejvyšší kategorie - Grand Slamu. První ročník tohoto, dnes slavného turnaje, se odehrál už v roce 1877. Systém jestřábího oka pro kontrolu dopadu míčků se používá od roku 2006. Tráva je od roku 1995 stříhána na délku 8 milimetrů. Předepsané oblečení pro tenisty bylo doporučováno už od roku 1963 a jako pravidlo byl bílý stejnokroj zaveden v roce 1995. Patronát nad celým turnajem drží britská královská rodina v čele s Alžbětou II. Ceny vítězům předává královská výsost Princ Edward spolu se svou chotí.

Do letošního ročníku se probojovalo nebo jiným způsobem kvalifikovalo celkem 11 Čechů. Celkem 10 Češek a jeden zástupce mužského pohlaví. Během prvního dne svou účast ukončily tři české ženy. Kristýna Plíšková, Barbora Štefková a Tereza Smitková. Naopak čtyři Češky se probojovaly do dalšího kola. Jde o Karolínu Plíškovou, Lucii Šafářovou, Barboru Strýcovou a Kateřinu Siniakovou. Ostatní z Čechů se představí během druhého hracího dne, tedy v úterý. Jiří Veselý se utká s Němcem Mayerem a do prvního kola nastoupí také Petra Kvitová, Markéta Vondroušová a Denisa Allertová.

Federer svůj zápas zvládl hladce. Zabojovat o postup musela Serena Williamsová, která využila až šestý mečbol a zvítězila 7:5 a 6:3. Venus Williamsová prvním kolem prošla také, na rozdíl od Stephensové, která podlehla Chorvatce Vekičové. Loňská semifinalistka, Slovenka Rybáriková nezvládla svůj první zápas a překvapivě vypadla. Stejně tak překvapivě působila prohra nasazené šestky Bulhara Dimitrova, kterého zdolal Wawrinka. Další favorité si postup pohlídali. Wozniacká tak dál živí naději na čelo žebříčku WTA.

Nejzajímavější sestřihy doposud odehraných utkání:

X