Ostatní
16.července 2021

F1 Velká cena Velké Británie – trénink, nová podoba kvalifikace i závod

F1 Velká cena Velké Británie – trénink, nová podoba kvalifikace i závod obrázek

Tento víkend je na pořadu další Velká cena F1. Na slavném okruhu v Silverstonu nejdříve proběhnou tréninky, které nám ale mnoho nenapoví. Už dnes se ale můžeme těšit na novinku v podobě sprintové kvalifikace, jež by nám mohla napovědět. Jak bude probíhat experiment s kvalifikací?

Jde o naprostou novinku, jež se vyzkouší nyní ve Velké Británii a pak ještě v Itálii a Brazílii. Pro příští rok to ještě není úplně jasné. Mohla by se stát atraktivním doplňkem ke stávajícímu systému kvalifikace, ale jak to bude doopravdy uvidíme až příští sezónu a možná i po premiéře, jež se uskuteční tento víkend. Nyní se tedy můžeme zaměřit na F1 v Británii, kde má tento pokus svou premiéru a bude probíhat následovně.

V pátek bude první trénink. Ještě ve stejný den se ale pojede kvalifikace na sobotní sprint a uskuteční se v běžném modelu tří vyřazovacích kol. Pak přijde sobota a s ní druhý trénink. Po něm sprintová kvalifikace, což pro Silverstone znamená závodní režim na 17 kol, tedy celkovou vzdálenost přes 100 kilometrů. Časová náročnost by měla být zhruba 30 minut, ale maximální délka pro případ komplikací je stanovena na trojnásobek, tedy 1,5 hodiny. Během sprintové kvalifikace nebudou povinné zastávky v boxech a podle výsledného pořadí jezdců v cíli se určí startovní pozice na nedělní závod.

Kromě popsaných změn je tu ještě jedna, který se týká bodů, protože pilot na prvním místě sprintové kvalifikace do MS získá 3 body. Druhý jezdec dva a třetí jeden. Pokud by se stalo, že bude jeden závodník dominovat a vyhraje kvalifikaci, závod i nejrychlejší kolo, získá až 29 bodů.

Pokud nedojde k nečekaným změnám, můžeme trénink sledovat v pátek od 15:30. Páteční kvalifikaci od 19:00, sobotní sprintovou kvalifikaci od 17:30 a samotný nedělní závod od 16:00.

X