Ostatní
13.července 2021

Tour de France jde po volném dni do své závěrečné části

Tour de France jde po volném dni do své závěrečné části obrázek

Dva volné pondělky pomyslně dělí slavnou Tour de France na tři části, a právě včerejší volný den znamená, že dnes vstupujeme do poslední pasáže Staré dámy. Nabízí se tedy hned několik otázek, mezi které patří například úvaha, zda Tadej Pogačar udrží žlutý trikot nebo co s jezdci udělají dvě horské etapy těsně po sobě.

I když je zajímavé sledovat soutěž vrchařů, sprinterů, týmů nebo mladých jezdců, tak nejvíce očí je upřeno na majitele žlutého trikotu. Po první etapě letošní Tour de France patřil Julianu Alaphillipovi, ale hned po druhé etapě měnil svého majitele. Celých šest etap ho oblékal Mathieu Poel, ale osmá etapa, jež byla první opravdu horskou rozhodla o další změně. Žlutý trikot po ní oblékl Tadej Pogačar a od té doby zlehka navýšil svůj náskok na momentálně druhého Rigoberta Urana.

Co se týče jednotlivých etapových vítězů, tak výsledky rozhodně nejsou jednotvárné. Svůj triumf zažil i držitel žlutého trikotu Tadej Pogačar, ale i mnozí další. V současném ročníku Tour de France je nejčastějším vítězem Mark Cavendish, který ovládl už 4 etapy. Pochopitelně všechny rovinaté.

Dnešní etapa bude mít 169 kilometrů. Ačkoli patří do kategorie kopcovitých, dojezd bude mít po rovině. Start je naplánovaný na 13:30 a odhadovaný čas dojezdu je v 17:34. Čeká nás jedna sprinterská prémie a 4 horské, přičemž jedna první kategorie, dvě druhé a jedna čtvrté. Po předchozí etapě vede bodovací soutěž Mark Cavendish s 279 body. Mezi vrchaři vládne Wouter Poels se 74 body. Mezi týmy dominuje Bahrain Victorious s náskokem 11 minut. Žlutý trikot vozí Tadej Pogačar, který je zároveň nejlepším jezdcem do 25 let.

X