Ostatní
4.července 2020

Formule 1 je zpět! Velká cena Rakouska bez diváků, ale s televizními kamerami

Formule 1 je zpět! Velká cena Rakouska bez diváků, ale s televizními kamerami obrázek

Jindy už by za námi byla polovina sezóny královské závodní disciplíny F1, nicméně stejně jako do všech ostatních, zasáhnul koronavirus i do závodního průmyslu a proto se můžeme těšit na první závod až první červencový víkend a to hned u našich sousedů v Rakousku na Red Bull Ringu. Nicméně závody se budou až do odvolání konat bez diváků. Kvůli opatřením proti koronaviru musí všichni členové týmu nosit roušky a týmy spolu nesmí přijít do kontaktu.

V této sezóně přinesl Mercedes novinku a do svého monopostu namontoval systém DAS, díky kterému může pilot ovlivňovat sbíhavost předních pneumatik (a tím i jejich přilnavost a opotřebení) pohybem volantu vpřed či vzad. Toto se setkalo s výraznou nevolí ostatních týmů už při předsezónním testování v Barceloně, kdy konkurenti poukazovali, že toto by mělo být považováno za změnu na zavěšení během jízdy, kterou pravidla zakazují. Red Bull podal oficiální protest, který ale komisaři FIA zamítli s tím, že podle jejich názoru je systém DAS součástí řízení a neporušuje tak pravidla o změně zavěšení. Už dříve ale dala FIA na vědomí, že systém DAS bude od příští sezóny zakázaný. Mercedesy tak mají výhodu, která by jim mohla v této zkrácené sezóně vynést titul v žebříčku konstruktérů i jezdců.

Podle prvních tréninků byly Mercedesy rychlejší než zbytek startovního pole, což ale nemusí nutně něco znamenat - v trénincích týmy zkoušejí různá nastavení aut, aby mohla najít to nejvíc ideální. O opravdové formě jednotlivých týmů se přesvědčíme až v nedělním závodě, který začíná v 15:10.

X