Ostatní
21.srpna 2018

Český cukrovkář Jiří Tkadlčík je nejsilnějším mužem planety a držitelem světového rekordu

Český cukrovkář Jiří Tkadlčík je nejsilnějším mužem planety a držitelem světového rekordu obrázek

Přerovský rodák nebyl spokojený s organizací závodů ve Spojených státech a tak se rozhodl přivést světový šampionát u nás. A tak se 18.8.2018 v Přerově sjelo 16 strongmanů z celého světa, kde je čekalo pět velmi náročných disciplín.

Tkadlčík soutěžící ve váhové kategorii do 105 kilogramů tělesné váhy nejen získal titul, ale také překonal světový rekord v mrtvém tahu. Nejdříve byl ale na programu Super Yoke, nebo-li kovová konstrukce vážící 420 kilogramů, kterou bylo potřeba dopravit na zádech na vzdálenost 20 metrů. Druhou disciplínou byla trojkombinace tlakové síly. Výraz jednoruční činky vážící 95 kg následně zdvih dřevěného kmenu o váze 145 kilogramů a hned po té zdvih tlusté obouruční činky o stejné váze.

Třetí disciplínou byl již zmiňovaný mrtvý tah. Dosavadním držitelem rekordu byl právě Jiří Tkadlčík, když na Ukrajině zvedl 385 kilogramů. V Přerově ale hned tři závodníci útočili na jeho světový rekord. Welšan Davies nezvládl 390. Tkadlčík ano a tím stanovil nový světový rekord. Lotyš Rozentals zariskoval a šel rovnou na 400 kg. Pokus ale nebyl zdařilý a tak Tkadlčík mohl slavit rekord. Čtvrtá disciplína byl výraz nad hlavu ve speciální konstrukci v časovém limitu. A závěrečná disciplína spočívala v přenesení tří pytlů s pískem o váze 90, 100 a 110 kilogramů na vzdálenost 20 metrů a pak ještě posazení pytlů na 1,6 metrů vysoký stůl.

Vzhledem k podařeným předchozím disciplínám stačilo Tkadlčíkovi k zisku titulu donést pytle na stůl. Po splnění úkolu už mohly následoval emotivní oslavy.

Ve videu níže se můžete podívat na jeho světový rekord v mrtvém tahu.

Skotské hry, které Tkadlčík také pořádal:

X