Hokej
20.května 2018

Švédové obhájili titul Mistrů světa v ledním hokeji

Švédové obhájili titul Mistrů světa v ledním hokeji obrázek

Švédsko porazilo ve finále MS 2018 Švýcarsko na nájezdy a získalo podruhé v řadě titul Mistrů světa v ledním hokeji. Vítěznou trefou byl gól útočníka Filipa Forsberga. Švédský výběr získal titul po jedenácté.

Utkání začalo velmi svižně a během prvních dvou minut si oba celky vytvořily gólové šance. Švýcaři začali utkání velmi dobře a z počátku se mohlo zdát, že svoji ambiciózní hrou Švédy přehrávali.

Odměnou jim byl gól v 17. minutě, který dával Niederreiter. Vedení Švýcarska však trvalo pouhých 74 vteřin, kdy vyrovnal Nyguist. Ten však v úvodu druhé třetiny fauloval a Švýcarsko se po gólu Meiera vrátilo do vedení.

Favorit utkání po druhém inkasovaném gólu přepnul na dvojku a zvýšil nápor na hráče helvétského kříže, kteří ze všech sil bránili těsné vedení. Takový nátlak však nemohli vydržet dlouho a za Švédsko v 35. minutě utkání skóroval pod horní tyčku Zibanejad a vyrovnal na 2:2.

Ve třetí třetině se hrálo spíše v obranném pásmu Švýcarů, kteří se statečně bránili, a to i v přesilové hře, kde mohli Švédi udeřit. Tak se ale nestalo a třetí třetina skončila bez branek a zápas šel do prodloužení.

V prodloužení měli Švédští hráči navrh, ale všechny jejich šance zhatil Švýcarský gólman. Stejně to dopadalo i na opačné straně, kde šance Švýcarů likvidoval Nilsson. Největší možnost rozhodnout měl tři sekundy před koncem prodloužení Larsson, který ale trefil tyčku.

Rozhodnout o vítězi turnaje museli až samostatné nájezdy, kde zabodoval již zmiňovaný Forsberg a rozhodl, že titul Mistrů světa putuje již podruhé v řadě do Švédska.