Hokej
19.května 2018

V druhém semifinálovém utkání střetly své síly týmy Kanady a Švýcarska. Byl to druhý souboj evropského a zámořského týmu, a i tentokrát zvítězil evropský tým. Švýcarsko porazilo Kanadu 3:2 a zahraje si se Švédskem finále Mistrovství světa v ledním hokeji 2018.

Utkání začalo velice opatrně a ani na jedné straně nebyly vyloženě gólové šance. Přesto se zdálo, že Kanada poněkud zaostává a to se také potvrdilo, když po přihrávce Untersandera skóroval Scherwey a poslal Švýcarsko do vedení. Za stavu 0:1 pro Švýcarsko skončila první třetina.

Do druhé třetiny vstoupili Kanaďané odhodlaně a podařilo se jim uspět. Ve 28. minutě vyrovnal po asistenci Duboise a Pageaua Horvat. Švýcarská odpověď na vyrovnání přišla již o 2 minuty později, kdy Švýcarům vrátil vedení Hofmann, kterému poslal parádní přihrávku do brankoviště Fiala.

Úkol kanadských hokejistů pro třetí třetinu byl jasný. Dát vyrovnávací branku a zápas otočit. Proti byl ale Haas, který navýšil švýcarské vedení už v 5. minutě třetí třetiny. Následoval obrovský nápor Kanady, ale v brance byl neprůstřelný Genoni, který všechny, mnohdy i jasné gólové šance kanadských hokejistů zhatil. Naopak otevření obrany občas dovolilo švýcarské brejky, ze který však branka nepadla.

Následovalo jasné odvolání brankáře a hra 6 na 5, která vyústila v obrovský nátlak Kanady a také branku, kterou dával Parayko a zajistil, dvě minuty před koncem utkání, Kanadě kontaktní branku a naději na vyrovnání. Švýcarsko však předvedlo perfektní obranu a ustálo velký nátlak Kanady. Hráči dokázali zabránit i gólu, který mohli kanadští hokejisté vstřelit 2 vteřiny před koncem utkání po opakovaném buly.

Švýcarsko si tak po pěti letech zahraje o zlaté medaile a titul Mistrů světa proti Švédům. Jistou medaily z MS mají Švýcaři teprve podruhé za 65 let. Zatímco ve finále se střetnou dva evropské celky, v boji o třetí místo uvidíme zámořskou bitvu Kanady proti USA.