Hokej
12.května 2018

SESTŘIHY sobotních zápasu MS 2018 v Dánsku - 12.5.2018

SESTŘIHY sobotních zápasu MS 2018 v Dánsku - 12.5.2018 obrázek

Elitní výběr finska ukázal v sobotu svoji sílu a porazil jednoho z hlavních favoritů - Kanadu 5:1. Finové do zápasu nastoupili odpočatí po dvou dnech volna, ale také po překvapivé porážce s domacím Dánskem. První gól utkání dával Schenn a otevřel skóre utkání. Kanada však během tří minut odpověděla a v 11. minutě byl skóre nerozhodně 1:1. Pak už však hráli jen finové. Ve 14. minutě se trefil Pesonen a další gól ještě přidal Rantanen, který využil další přesilovku. Kanandský útočník McDavid měl ve 25. minutě možnost snížit, ale svoji příležitost neproměnil. Posledním hřebíčkem byla pro Kanadu 46. minuta, kdy se nejprve prosadil Tolvanen a o 10 vteřin později Teräväinen po skvělé přihrávce Aha.

Lotyšsko zvládlo důležitý zápas v boji o postup do čtvrtfinále a porazili v Herningu Německo 3:1. Němcům, kteří získali na olympiádě stříbro, však už moc nadějí na postup do čtvrtfinále nezbývá - museli by porazit Finsko a Kanadu, ale také další zápasy ostatních týmu ve skupině by museli dopadnout v jejich prospěch. Zápas vydržel až do 37. minuty bez branek, ale v druhé třetině otevřel skóre po krásné akci Keninš. Další gól, ale už ve třetí třetině přidal Galvinš a k úspěšným střelcům se ještě ve 47. minutě připojit Džerinš. Na konečných 3:1 upravil skóre němec Kahun. V posledních minutách hráli němci bez brankáře, avšak obrat zápasu se nekonal.

Domácí tým nastoupil do zápasu s Koreou jako favorit avšak asijský výběr dělal dánům problémy. Nakonec se po gólech Nielsena, Jensena a Hardta povedlo domácím zápas vyhrát. Čistě konto sebral brankáři Andersenovi korejský útočník Ki-song Kim, který však pouze upravil skóre na 3:1 pro Dánsko. Dánové se tak pravděpodobné utkají o postup do čtvrtfinále s Lotyšskem. Naopak korejce čeká boj o záchranu proti severskému týmu Norska.

Obhájci titulu narazili na další problém a to v zápase proti Slovensku. Slováci předváděli celý zápas výborný výkon a potrápili tým tří korunek až do samotného závěru. Navíc ho dokázali obrat o jeden bod. Skóre otevřel Jurčo, který poslal Slováky do vedení v 11. minutě. V první třetině však Švédsko odpovědělo hned dvěma góly. V 16. minutě se trefil Everberg a 19. minutě Nyquist. V druhé třetině zvýšil na 1:3 De la Rose. Ještě před koncem druhé třetiny snížil svojí trefou Ďaloga. Ve třetí třetiné viděli diváci už jen jednu branku a to Slovenska, kdy přesně střílel Nagy a zápas šel do prodloužení. V poslední minutě rozhodl a vítězi Zibanejad a Švédsko porazilo Slovensko 3:4 a získalo druhý bod z tohoto utkání.

Velké překvapení se odehrálo v odpolední zápase Rakouska proti Bělorusku. Nováček elitní skupiny zvládl to, co se povedlo naposledy před 10 lety, udržel se v elitní skupině MS. Naopak s A divizí MS se loučí tým Běloruska, který po 13 letech sestupuje. Velký podíl na vítězství má brankář Rakušanů, který čelil celkem 34 střelám, které však všechny pochytal a vychatal Rakousku nulu. Naopak ofenziva Rakouska se prosadila, kde mohla a využila všechny početní výhody. V první třetině se prosadil Viveiros, v druhé pak postupně Komarek, Raffl a Zwerger. V poslední třetiné i přes velkou střeleckou převahu Běloruska udrželi Rakušané skóre a zaslouženě vyhráli tento důležitý zápas.

Velmi napínavé utkaní sledovali diváci i večer v Kodani. Olympijským vítězům se nakonec povedlo udržet vedení a udolat švýcarsko. Skóre zápasu otevřel až na začátku druhé třetiny Kaprizov, ale po čtyřech minutách vyrovnal Untersander. Vyrovnaný stav však nevydržel ani minutu, protože v 28. minutě poslal opět do vedení Dadonov. Na 3:1 ve 40. minutě zvyšoval Nestěrov. V třetí třetiné zdramatizoval vývoj utkání Andrighetto, ale o pět minut později zajistil dvou brankový náskok Rusům Grigorenko. Jeho gól se ukázal nakonec jako vítězný, protože v 59. minutě snižil Haas. Rusko tak vyhrálo svůj čtvrtý zápas. Body zdratili jen po prohraném utkání v prodloužení proti české reprezentaci. Švýcaři poprvé v turnaji nebodovali.