10.května 2019

Tak takhle by to šlo! Český tým nastoupil v prvním hracím dni proti silnému Švédsku a stále ještě aktuální Mistry světa Švédsko převálcoval 5:2. Český nároďák předvedl, v posledních letech nevídané, nasazení, a většinu zápasu soupeře přehrával. Debutant v reprezentaci Jakub Vrána dal dva góly. Skóre 5:2 je zároveň historicky nejvyšší výhra nad Švédskem v samostatné české reprezentaci.

Do zápasu Češi nastoupili až nadpozemskou rychlostí. Už po necelých 2 minutách nabil Jakubu Vránovi Kubalík, a Vrána střelou z první propálil už skoro legendárního švédského brankáře Lundqvista. Obrovské tempo zápasu postupem času trochu opadalo, ale první třetinu byl rozhodně český nároďák lepší.

Druhou třetinu zahájil nápor Švédů, kteří už po 24 vteřinách druhé třetiny vyrovnali střelou Hornqvista. Ve 3. minutě otočil skóre zápasu v přesilovce Lindblom. Ve druhé třetině Švédové převzali iniciativu a měli zápas pod kontrolou. V 17. minutě ale Jan Kovář obkroužil branku a přesnou přihrávkou našel Dominika Kubalíka, který propálil Lundqvista. Po druhé siréně se šlo do šaten za nerozhodného stavu 2:2.

Třetí třetina už ale zase byla pod taktovkou české reprezentace. Už po 33. vteřinách třetí části skóroval Frolík, který dorážel jako třetí hráč a podařilo se mu procedit hromadu hráčů bránících ležmo před brankovištěm. Frolíkův gól musel posoudit videorozhodčí, ale po konzultaci nakonec hlavní rozhodčí gól uznal. Toto byla chvíle, kdy Švédové začínali bát o výsledek, protože Češi zase začínali nasazovat tempo z první třetiny. Švédové měli chvíle, kdy zamkli soupeře ve třetině, ale čeští hokejisté si se všemi pokusy "Tre Kronur" poradili. V 16. minutě Našel Hronek dlouhou přihrávkou na útočné modré rozjetého Vránu, který Nedal Lunqvistovi šanci a střelou do vzdálenějšího růžku navýšil vedení na 4:2. Švédové už neměli co ztratit a tak zkusili i hru bez brankáře. V té se ve středním pásmu dostal k puku Jan Kovář a pečetil výhru Česka nad Švédskem 5:2.

Na ledě se sešlo 26 hráčů z NHL a podle toho vypadal i obraz hry. Hodně herních momentů připomínalo rychlou hru "nahoru-dolů" v NHL. I počet šarvátek byl na mezinárodní poměry vysoký, ale rozhodčí do hry zasahovali až v nejnutnějších případech.

To nejzajímavější z tohoto skvělého utkání nalezntete ve videu na druhé stránce. Pro pokračování na druhou stránku s videem klikněte na šipku - Otevřít: