NHL
8.června 2018

FINÁLE NHL: Je konec! Washington poprvé v historii vyhrál Stanley Cup. Vrána skóroval. obrázek

Finálová série se vrátila v pátém utkání zpět do Vegas za značně nepříznivého stavu pro domácí Golden Knights. Washington si přivezl vedení 3-1 v sérii a tak se mohl radovat z v historii klubu prvního absolutního vítězství v nejlepší hokejové lize světa.

První třetina zápasu začala opatrně z obou stran. Ve 13. minutě pálil v přesilovce Ovečkin, jeho střela trefila tyč. O chvíli později přišla další šance v té samé přesilovce pálil od modré Carlson, po odrazu se snažil ještě přihrávat Backström na číhajícího Ovečkina, přihrávka mu ale nešla na hokejku a tak jí nedokázal usměrnit do brány. Šance poté přišla i na druhé straně, kdy vyslal střelu Nosek ve vlastním oslabení. Holtby si s ní poradil. Všechny velké šance první části se tak vešly do jednoho dvouminutového trestu, který dostal Miller za nedovolené bránění.

Na začátku druhé třetiny měl Washington opět výhodu jednoho hráče po faulu Theodora. V přesilovce nahrával Carlson Kuzněcovovi a ten puk z ostrého úhlu zkoušel tečovat na brankáře Vegas. Fleury si jeho pokus pohlídal. V 7. minutě pálil Engelland, netrefil bránu a puk se od zadního hrazení odrazil příhodně pro hráče Washingtonu, kteří ihned zaútočili proti jednomu obránci po ose Kuzněcov - Wilson - Vrána, kdy Jakub Vrána měl rychlost, prostor a v podstatě v samostatném nájezdu trefil přesně nad lapačku Fleuryho. Po třech minutách ale odpověděli hráči Vegas když rána Smithe trefila Smidta do brusle a od té se odrazila přesně mezi betony brankáře Holtbyho. V půlce základní hrací doby se do další šance hnal Alexandr Ovečkin, který se snažil projet mezi obránci Vegas. A protože se mu to povedlo, musel McNabb Ovečkina zfaulovat a šel si odsedět 2 minuty za podražení. V přesilovce si ale ruský střelec spravil chuť, protože po nahrávce Backströma střílel z jeho oblíbeného přesilovkového místa. Střela sice mířila do brány, do dráhy jejího letu ale ještě zasáhl Fleury, kterého trefila do betonu ale od jeho zad se odrazila do brány. Ovečkin tak potrestal faul, pro který si svou aktivitou sám došel. O dvě minuty později ale Vegas opět srovnalo krok, když od modré nahazoval Miller na hokejku Tatara, který ho tečoval na bránu, kde ještě trefil Perrona v brankovišti. Trenérovi Washingtonu se nelíbilo postavení Perrona za brankářem Holtbym, rozhodčí ale po přezkoumání videa usoudil, že se do brankoviště dostal vinou obránce Djoose, který ho tam natlačil, a gól uznal. V posledních vteřinách druhé třetiny se po zmatku v obraně Washingtonu prosadil v přesilovce Smith, kterému před odkrytou branku nahrával Tuch. Vegas tak otočilo skóre a do třetí třetiny vstupovali jako tým vedoucí 3:2.

V polovině třetí třetiny vyrovnal stav Smith-Pelly, který si přikopnul nahození na hokejku a v pádu skóroval. Ve 13. minutě zvrátili zápas ve svůj prospěch hráči Washingtonu, když se po chybě obránce Vegas za vlastní bránou dostal puk k Burakovskému, ten ho posunul na Connollyho, který mezi kruhy bez přípravy pálil a Fleurymu puk propadnul mezi betony za jeho záda, kde zůstal ležet. Toho si nejrychleji ze všech všimnul Eller a dorazil puk do prázdné brány. 4:3 pro Washington. Vegas ještě v závěru zkusilo hru bez brankáře, ale Washington skvěle bránil a do žádné větší šance domácí hráče nepustili a pohlídali si těsný náskok až do závěrečné sirény, která odstartoval obrovské oslavy jak na hráčů Washingtonu na ledě, tak i fanoušků v hlavním městě USA.

Washington tak poprvé v historii klubu získal Stanley Cup a ten se podívá i do České republiky, kam ho přivezou hráči Washingtonu Michal Kempný a Jakub Vrána.