Česká reprezentace
28.března 2019

Češi dokázali s Brazilci hrát jen první poločas. Po přestávce Brazílie zrychlila a zápas otočila obrázek

Jedna z největších fotbalových událostí tohoto roku na území ČR - to bylo přátelské utkání mezi Českou fotbalovou reprezentací a Brazílií. Tento fotbalový svátek si nenechalo ujít 19 116 diváků přímo na stadionu v Edenu.

Čeští fotbalisté na rozdíl od ustrašeného výkonu ve Wembley do tohoto zápasu nastoupili s jasnou taktikou - nedat soupeři čas na rozvinutí akce. A tak jsme v první půli viděli důrazné a rychlé napadání rozehrávky Brazílie, která se s tím nedokázala dlouhou dobu srovnat a měli problém se založením kloudné akce. Pokud už se nějaká akce rozvinula, dokázala ji česká obrana vyřešit. Odměna za aktivní výkon byl gól Davida Pavelky ve 37. minutě, který vstřelil první gól zápasu a poslal tím český tým do vedení 1:0. Celou akci zahájil skvělou akcí na pravé straně Masopust, který po uvolnění předal míč přes Schicka na Pavelku, který z velkého vápna přesně zakončil.

Po poločasové přestávce následovalo po jednom střídání na každé straně. Na straně Brazílie dohrál Paquetá - nahradil ho Everton. Český tým stáhnul ze hry Filipa Nováka, místo kterého do zápasu naskočil Gebre Selassie. A právě po špatné přihrávce Gebre Selassieho před vlastní branku vyrovnal skóre zápasu ve 49. minutě Firmino. Po tomto gólu přišla desetiminutovka české střídačky. Nejdříve opustil hru Schick - místo něj nastoupil Matěj Vydra. Poté následovalo vystřídání zraněného Daridy za Frýdka, Čelůstky za Kúdelu a další ošetřování dvou českých hráčů. Souček i Pavelka se však po ošetření vrátili zpět do hry. Po 10 minutách ale přišlo další střídání na české straně - střelce gólu Pavelku nahradil na hřišti Alex Král. Na druhé straně odchází Casemiro, místo kterého půjde do hry Arthur a odchází také Coutinho, kterého nahradí Gabriel Jesus. Až do 83. minuty drželi čeští reprezentanti nerozhodný stav 1:1, pak ale přišel mocný závěr Brazilců, kteří si na posledních 10 minut nechali dva zásahy do české sítě - a oba obstaral střídající Jesus. Se svým prvním gólem neměl moc starostí - v rychlém úniku 2na1 dostal od Nerese přihrávku před úplně odkrytou českou bránu. Svůj druhý gól Jesus přidal v 90. minutě, kdy z druhé vlny střílel a poté dorážel odražený míč.

Z pohledu České reprezentace je výsledek 1:3 trochu krutý. V prvním poločase to byl bojovný výkon českých fotbalistů s rychlým napadáním soupeře, ve druhém poločase už se ale tento náročný styl napadání držet nedařilo a fotbalisté Brazílie se získávali větší a větší převahu (střely na branku ve 2. poločase 6:0 pro Brazílii) až nakonec otočili zápas ve svůj prospěch. Na závěr je třeba také pochválit brankáře Pavlenku, který předvedl několik opravdu vynikajících zákroků a zasloužil se o to, že rozdíl ve skóre nebyl větší.