16.července 2018

Francie získala po 20 letech titul z MS. Ve finále porazila Chorvatsko 4:2

Francie získala po 20 letech titul z MS. Ve finále porazila Chorvatsko 4:2 obrázek

Ve finále fotbalového Mistrovství světa 2018 v Rusku na sebe narazily reprezentace Francie a Chorvatska. Pro oba týmy šlo rozhodně o hodně, vždyť Francie získala naposledy titul na domácím MS v roce 1998 - případný zlatý úspěch by tak přišel po 20 letech. Chorvatsko naproti tomu ještě nikdy MS nevyhrálo a na Balkánském poloostrově by případný získaní titul rozpoutal velkou divočinu. Oba týmy mají ve svém kádru zvučná jména, i když na straně Francie jich je přeci jen o něco více. Chorvatsko ale celý šampionát předvádí týmovou hru se schopností přesně zakončit a i proto bylo po prvních zápasech skupiny označeno za jednoho z černých koní šampionátu, kteří můžou hodně překvapit. Teď už ale k finálovému zápasu.

Už v 17 minutě jsme se dočkali prvního gólu, když po faulu na Griezmana sám poškozený kopal přímý kop. Jeho centr hledal před brankou Pogbu, toho ale předskočil Mandžukič a hlavou tečoval míč do vlastní brány. Po dalších 10 minutách hry rozhodčí nařídil volný přímý kop proti Francii, kterého se ujal Modrič. Po pár hlavičkových soubojích ve vápně se míč dostal k Perišičovi, který si pohotově posunul míč na svou silnější levou nohu a vypáli na zadní tyč. Brankář neměl šanci a Chorvatsko vyrovnalo na 1:1. Ve 34. minutě Griezmann kopal rohový kop, který byl adresován na první tyči stojícímu Matuidimu. Ten však kvůli špatnému pohybu hlavou vůbec netrefil míč a ten tak trefil za ním vyskakujícího Perišiče do ruky, kterou rozhodně neměl u těla. Rozhodčí si situaci prohledl u videa a poté odpískal penaltu. K té se postavil francouzský kapitán Griezmann a s přehledem kopnul pokutový kop na druhou stranu, než si vybral chorvatský brankář Subašič. Na poločasovou přestávku se tak odcházelo za stavu 2:1 pro Francii.

Ve 47. minutě měl šanci Rebič, jeho střelu z velkého vápna brankář vyrazil nad bránu. V 52. minutě ukázal svojí rychlost Mbappé, který zkoušel už v blízkosti malého vápna propálit brankáře Subašiče, ten se však nenechal nachytat. Hned v následující akci hledal centrem Rakitič Madžukiče před francouzskou bránou, proti němu vyběhl Lloris a zlikvidoval jeho šanci. V 59. minutě po pravé straně opět sprintoval Mbappé, který tentokrát přihrával do druhé vlny Griezmannovi, který ještě posunul míč Pogbovi. Ten z první pálil pravou nohou a trefil bránicího chorvatského hráče. Odražený míč si ale Pogba našel i podruhý a tentokrát se levou nohou nemýlil. V 65. minutě se po levé straně hřiště prodral francouzský obránce Lucas, který přihrával Mbappému. Ten si před velkým vápnem srovnal míč na pravou nohu a vypálil k levé tyči. 4:1 pro Francii. O 5 minut později přišla trapná chvíle francouzského brankáře Llorise, který si troufnul udělat kličku na Mandžukiče. Ten ale jeho úmysl vystihnul a byl z toho velmi laciný gól do francouzské sítě. Fotbalisté Chorvatska se za nepříznivého stavu museli tlačit před bránu Francie. V 78. minutě chystal šanci Modrič, který ale nenašel Mandžukiče a z následné střely Rakitič těsně minul. V nastaveném čase měl ještě velkou šanci Pogba, který ale po Mbappého centru ve slibné pozici vůbec netrefil míč. Nic dalšího už se nepřihodilo a Francie tak po 20 letech slaví titul světových šampiónů. I pro Chorvatsko je to historická chvíle, protože získali první stříbrné medaile z MS ve své moderní historii.