11.července 2018

Hráči Chorvatska v semifinále porazili Anglii a poprvé v historii si zahrají finále mistrovství světa. Utkání bylo velmi napínavé a plné velkých šancí, navíc rozhodnutí muselo přijít až v druhé polovině prodloužení. Angličané se tak ani po 52 letech nedočkají titulu!

Utkání začalo pěkně z ostra a již v páté minutě šli hráči Anglie do vedení. Alli si vynutil faul soupeře těsně na hranici pokutového území a jeho spoluhráč Trippier se z volného přímého kopu nemýlil. Do konce utkání však zbývalo ještě hodně času a Chorvaté utkání rozhodně nevzdávali. V první poločase byl vidět hlavně Perišič, který však jen několikrát vyzkoušel pozornost anglického gólmana z dálky. Ani jeho kolega Rebič nedokázal proměnit, když střílel doprostřed branky, kde byl gólman připraven. Neprosadil se ani Rakitič v závěru prvního poločasu po skvělé přihrávce od Modriče.

Na začátku druhé poločasu opět zahrozila Anglie, ale na centr Trippera Kane nedosáhl. Až v 68. minutě zápasu přišel zlom. Po centru Vrsaljka hlavičkoval za záda Pickforda Perišič. Utkání tak začínalo "od nuly"!

Hned o tři minuty později však mohl Perišič zajistit obrat, ale trefil pouze vzdálenější tyč a odražený míč skončil po dalších chorvatské střele v náruči brankáře Pickforda.

Utkání skončilo po 90 minutách nerozhodně 1:1 a přišlo prodloužení. Nutno podotknout, že pro Chorvaty to bylo již třetí prodloužení v řadě na tomto šampionátu a předchozí dvě zakončili úspěšně. V 99. minutě přišla největší a také prakticky poslední šance Angličanů, když na vzdálenější tyč mířil Stones, ale brankáře zaskočil pohotovou hlavičkou Vrsaljko. Naopak na druhé straně mohl skórovat Mandžukič, ale anglického brankáře ani z pěti metrů nepřekonal.

Chorvatsko však využilo svůj tlak, který si vytvořilo už v druhém poločase a po hlavičkovém souboji, který vyhrál Perišič, zakončil střelou ke vzdálenější tyči Mandžukič a poslal Chorvaty do vedení. Chorvaté pak skvěle bránili a prakticky už nepustili Anglii k zakončení, které by mohlo ohrozit branku, čímž si vysloužili historický postup do finále světového poháru a mají možnost získat zlaté medaile.